Reklama

Reklama

Włochy: Prezydent Sergio Mattarella wybrany na drugą kadencję

Prezydent Włoch Sergio Mattarella został wybrany w sobotę przez parlament i delegatów z regionów na drugą kadencję. Tak w ósmym głosowaniu zakończył się impas polityczny między centrolewicą i centroprawicą, które wcześniej nie były w stanie zawrzeć porozumienia w sprawie poparcia dla żadnego kandydata.

Z trwającego w Izbie Deputowanych liczenia oddanych głosów wynika, że dotychczasowy prezydent otrzymał już ich wymaganą większość.

Przełamanie impasu w sprawie wyboru prezydenta nastąpiło po serii głosowań bez rozstrzygnięć. Żaden kandydat nie miał szans na zdobycie wymaganej większości głosów.

Zobacz też: Włochy. Koronawirus. Była na kwarantannie, pomogła rannemu. 4500 euro kary

W obliczu pogłębiających się podziałów, zagrażających stabilności rządu, w sobotę oba bloki tworzące szeroką koalicję zawarły porozumienie i postanowiły poprzeć reelekcję 80-letniego prezydenta Mattarelli.

Reklama

Pożegnał się z obywatelami

Wcześniej Mattarella nie deklarował zamiaru pozostania na stanowisku i pożegnał się z obywatelami w sylwestrowym orędziu, a także odwiedził papieża Franciszka w związku z zakończeniem siedmioletniej kadencji.

Minister do spraw regionów Mariastella Gelmini oświadczyła, że Mattarella wrócił na stanowisko "w poczuciu odpowiedzialności i przywiązania do państwa i instytucji".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy