Reklama

Reklama

Włochy: Pod Apeninami odkryto pokłady magmy. Może wywołać wstrząsy

W skorupie ziemskiej pod południowymi Apeninami we Włoszech znajdują się pokłady magmy, która może wywołać trzęsienie ziemi o znacznej sile i większej głębokości od tych zanotowanych ostatnio - ustalili włoscy naukowcy.

Magma znajduje się w rejonie historycznej krainy Sannio i masywu Matese, czyli obejmuje obszar znajdujący się na pograniczu regionów Molise, Abruzja i Kampania - ustalili naukowcy z Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii i wydziału fizyki oraz geologii uniwersytetu w Perugii. Wyniki swych prac opublikowali w piśmie naukowym "Science Advances".  

Według badaczy, w skorupie ziemskiej w południowej części Włoch zachodzą procesy fuzji, w rezultacie których powstaje magma.  

"Podnosi się ona w kierunku powierzchni Ziemi, zatrzymując się na głębokości 15-25 kilometrów" - wyjaśnił Ansie koordynator badań Guido Ventura z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Dodał, że to źródło magmy powoduje wyciek dwutlenku węgla i może wywołać trzęsienie ziemi.  

Reklama

Wnioski te wyciągnięto, analizując sekwencję wstrząsów sejsmicznych w tym rejonie między 2013 a 2014 r. Miały one magnitudę do 5.  

"Odkryliśmy, że te trzęsienia ziemi zostały zapoczątkowane przez podniesienie się poziomu magmy" - powiedziała druga koordynatorka badań Francesca Di Luccio.  

Zdaniem naukowców wstrząsy te były podobne do tych, do których dochodzi na terenach wulkanicznych.  

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy