Reklama

Włochy: Oryginalne projekty ustaw zgłoszone w 2015 roku

Włoscy parlamentarzyści przedłożyli w tym roku projektów ustaw, które nie mają szans na uchwalenie, ale budzą zaciekawienie ze względu na oryginalność. Zaproponowano m.in. obowiązek posadzenia drzewa po śmierci każdego mieszkańca, który nie ukończył 50 lat.

Agencja Ansa, podsumowując inicjatywy senatorów i deputowanych, odnotowała, że chociaż złożono aż 38 projektów ustaw dotyczących walki z hazardem, który jest coraz poważniejszym problemem społecznym w kraju, pojawiły się też wnioski o budowę nowych kasyn - od Lombardii po Sycylię. Zgłoszono również projekt promocji wyścigów konnych i związanych z nimi zakładów.

Ochrona zwierząt

Wiele projektów dotyczy ochrony zwierząt domowych. W jednym z nich zaproponowano, by do kategorii tej zaliczyć także króliki. Z kolei inny parlamentarzysta przygotował projekt ustawy o ochronie zdrowia osłów.

Reklama

Pojawił się też pomysł przyjęcia przepisów zezwalających na użycie gazu pieprzowego, by bronić się przed atakami niedźwiedzi oraz innych dzikich zwierząt.

Jeden z deputowanych wniósł o to, aby nałożyć na gminy obowiązek posadzenia drzewa po śmierci każdego mieszkańca, który nie ukończył 50 lat.

Historia kraju i ważne wydarzenia

Zauważono, że włoscy parlamentarzyści okazują wielką wrażliwość wobec historii kraju i uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia. Przedstawicielka lewicy zaproponowała m.in. wprowadzenie do krajowego kalendarza obchodów dedykowanych Matyldzie toskańskiej, żyjącej na przełomie XI i XII wieku, walecznej władczyni regionu.

Jest też projekt ogłoszenia miejscowości Grassano w regionie Basilicata "narodowym miastem szopki", ponieważ właśnie z niej najbardziej słynie.

Ponad 40 wniosków dotyczy ustanowienia narodowego dnia dedykowanego np.: walce z ubóstwem, adopcjom, pamięci ofiar kryzysu, a także wolności badań naukowych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy