Reklama

Reklama

Włochy mają nowy rząd. Najmłodszy w historii

Nowy rząd Włoch premiera Giuseppe Contego został zaprzysiężony w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Gabinet utworzyły Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna, które porozumiały się po tym, gdy 8 sierpnia rozpadła się poprzednia koalicja Ruchu i prawicowej Ligi.

Członkowie rządu złożyli przysięgę w obecności prezydenta Sergio Mattarelli.

W skład 66. rządu w historii Republiki wchodzi 21 ministrów, wśród nich 7 kobiet. To najmłodsza Rada Ministrów ze wszystkich dotychczasowych, średnia wieku wynosi 47 lat.

Zdecydowana większość ministrów to nowe osoby, które nie zasiadały w poprzednim rządzie profesora Contego, powołanym w czerwcu zeszłego roku.

Ministrem spraw zagranicznych Włoch został lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio, były wicepremier oraz b. minister rozwoju gospodarczego i pracy.

Ministrem do spraw europejskich będzie Enzo Amendola, który od lat zajmuje się w Partii Demokratycznej sprawami zagranicznymi.

Reklama

Resortem finansów kierować będzie Roberto Gualtieri również z Partii Demokratycznej, wykładowca uniwersytecki i były eurodeputowany, mający duże europejskie doświadczenie i uznany za jednego z najbardziej wpływowych posłów do PE.

Teresa Bellanova będzie ministrem rolnictwa. To była działaczka związkowa z Apulii, która walczyła ze zjawiskiem niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych na południu kraju.

Jedna bezpartyjna osoba w rządzie

Szefową MSW została mianowana Luciana Lamorgese, była prefekt Mediolanu, która pełniła ważne funkcje w resorcie spraw wewnętrznych w okresie największego kryzysu migracyjnego, gdy w poprzednich latach przypływało ponad 100 tys. osób rocznie. Zastąpi ona w ministerstwie lidera Ligi Matteo Salviniego, autora bardzo zaostrzonej polityki migracyjnej. To jedyna bezpartyjna osoba w rządzie.

Ministrem sprawiedliwości pozostaje Alfonso Bonafede. Nie zmieni się również minister ochrony środowiska, generał karabinierów Sergio Costa.

Na czele resortu obrony stać będzie polityk Partii Demokratycznej Lorenzo Guerini, dotąd szef parlamentarnej komisji do spraw służb specjalnych.

Do ministerstwa kultury powróci Dario Franceschini z PD, który pełnił tę funkcję w rządach Matteo Renziego i Paolo Gentiloniego.

Resortem rozwoju gospodarczego kierować będzie senator Ruchu Pięciu Gwiazd Stefano Patuanelli.

Ministrem do spraw południa Włoch mianowano Giuseppe Provenzano, szef stowarzyszenia na rzecz rozwoju przemysłu w tej części kraju.

Ministrem zdrowia został Roberto Speranza, jedyny przedstawiciel małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi.

W poniedziałek premier Conte wystąpi w Izbie Deputowanych, gdzie następnie odbędzie się głosowanie nad jego rządem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne