Reklama

Reklama

Włochy: Lekarze przeszczepili wątrobę od 100-letniej dawczyni

We włoskiej Pizie lekarze z powodzeniem wykonali operację przeszczepu wątroby. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dawcą była kobieta, która zmarła w wieku 100 lat. Tym samym została najstarszym dawcą organów na świecie.

Kobieta trafiła do szpitala we Florencji na początku listopada z powodu krwotoku mózgowego, który spowodował jej śmierć. Wątroba zmarłej była w dobrym stanie, więc jej dzieci wyraziły zgodę na pobranie narządów. 

Następnie chirurdzy z Centrum Transplantacji w Pizie z powodzeniem przeszczepili wątrobę - poinformowała "La Repubblica".

"W pierwszym etapie przeprowadzono kontrolę histologiczną jakości narządu, operacja przebiegła pomyślnie, pacjent (który otrzymał przeszczep wątroby) jest w dobrym stanie" - powiedział Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie.

Reklama

"La Repubblica" zauważa, że jak dotąd we Włoszech najstarszym dawcą organów była kobieta, która zmarła w październiku 2021 r. w mieście Fabriano w wieku 97 lat i siedmiu miesięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy