Reklama

Reklama

Włochy: Burzliwe obrady Senatu. Zastosowano "technikę kangura"

Kangur jest maskotką obecnych burzliwych obrad Senatu Włoch nad projektem ustawy o związkach cywilnych osób tej samej płci. Koalicyjna większość próbuje zastosować tzw. technikę "kangura", czyli "przeskakiwania" licznych poprawek zgłaszanych przez opozycję.

Metodą kangura koalicyjna większość usiłuje nie dopuścić do sparaliżowania obrad przez ugrupowania opozycji, które zgłosiły łącznie około 6 tysięcy poprawek do ustawy, forsowanej przez rząd Matteo Renziego.

Partie prawicy nie chcą uchwalenia ustawy o związkach cywilnych osób tej samej płci, która przewiduje także możliwość adopcji dziecka przez jednego z partnerów.

Maskotki na obradach Senatu

Wielu senatorów przyniosło w tych dniach do sali obrad w Palazzo Madama w Rzymie pluszowe zabawki- kangury i ustawiło je na swoich pulpitach.

Również w relacjach wszystkich mediów najczęściej pojawia się określenie "kangur". Wyjaśnia się też odbiorcom, na czym polega walka z obstrukcjonizmem parlamentarnym, któremu patronuje australijski torbacz.

Reklama

Technika kangura

Jest to znana z włoskiej praktyki parlamentarnej metoda redukcji liczby zgłoszonych poprawek do ustawy. Technika ta pozwala głosować nad poprawkami zgrupowanymi w dużym zbiorze - nie tylko tych o identycznej treści - a takie także często się zdarzają - ale również brzmiących podobnie.

Większość senatorów centrolewicowej Partii Demokratycznej ma nadzieję, że także podczas obecnych prac nad budzącą duże kontrowersje ustawą, uda im się susem kangura przeskoczyć wiele poprawek i ostatecznie doprowadzić do ich odrzucenia.

Oczekuje się, że środa przyniesie rozstrzygnięcie, czy ta metoda zostanie wybrana. Wtorkowe posiedzenie przerwano z powodu braku zgody nad trybem pracy nad ustawą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy