Reklama

Reklama

Wlk.Bryt.: Wzorowa mała matura noblistki Malali

Zeszłoroczna laureatka pokojowej nagrody Nobla, Malala Yousafzai, dostała same piątki i szóstki na małej maturze, dowodząc, że poważnie traktuje swoją kampanię na rzecz edukacji dziewcząt.

Malala trzy lata temu padła ofiarą zamachu w Pakistanie w odwet za obronę swego prawa do wykształcenia. Została postrzelona w październiku 2012 roku przez talibów w autobusie w drodze ze szkoły. Była to kara za prowadzenie przez nią blogu na stronie Serwisu Światowego BBC na temat jej szkolnej edukacji.

Dwie klasy niżej

Intencją talibów była egzekucja, ale Malala przeżyła i została potem przewieziona na leczenie do szpitala w Anglii, gdzie pozostała wraz z rodziną. Laureatka Nobla ma już 18 lat, ale z powodu zamachu i długiej rekonwalescencji jest o dwie klasy niżej i dopiero teraz ukończyła gimnazjum w prywatnej szkole dla dziewcząt w Birmingham.

Reklama

Ojciec nauczyciel, matka niepiśmienna

Szkoła Malali nie ujawniła jej wyników, ale pochwalił się nimi na Twitterze jej ojciec pisząc, że dostała 6 szóstek [z matematyki i innych przedmiotów ścisłych oraz z religii] i 4 piątki [z angielskiego, literatury, historii i geografii.] Ziauddin Yousafzai jest z zawodu nauczycielem i sam jest od dawna aktywistą zaangażowanym w kampanię równouprawnienia muzułmańskich uczennic. Matka Malali, Begum Toor Pekai jest jednak niepiśmienna.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy