Reklama

Władze Rzymu ostrzegają: Krytyczny poziom smogu

Przez trzy dni poziom smogu w Rzymie będzie krytyczny - ostrzegły władze. Zaapelowały do mieszkańców o rezygnację z samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej, a także o ograniczenie ogrzewania w domach.

Eksperci ostrzegli, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Rzymie od środy znacznie będzie przekraczać dopuszczalne normy. Podkreślili, że smog stanowi zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych, a także wszystkich, przebywających dłuższy czas na powietrzu. Należy je zdecydowanie ograniczyć - zaapelowały władze miejskie w wydanym komunikacie.

Poza tym wezwały rzymian do "serii dobrowolnych działań", by doprowadzić do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wśród zaleceń wymieniono rezygnację z samochodów osobowych na rzecz środków komunikacji miejskiej, a jeśli nie jest to możliwe - wspólne korzystanie z pojazdów, zmniejszenie prędkości i wyłączanie silnika, gdy nie musi pracować, skrócenie czasu ogrzewania domów i biur oraz obniżenie temperatury we wnętrzach.

Reklama

Gdy zaś odległości do pokonania nie są duże, władze na stołecznym Kapitolu radzą przesiąść się na rower lub iść na piechotę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama