Reklama

Reklama

Władimir Putin zaproponował zmiany w konstytucji

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę poprawki do konstytucji kraju, m.in. zwiększające pełnomocnictwa parlamentu przy wyłanianiu premiera. Zaproponował też zaostrzenie wymogów dla kandydatów na prezydenta. Zapowiedział również stworzenie wielkiego kompleksu archiwalnego na temat II wojny światowej.

"Rosja ma obowiązek bronienia prawdy historycznej o zwycięstwie w II wojnie światowej; pamięć o tym wzmacnia jedność kraju" - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. 

"Mamy obowiązek bronienia prawdy o zwycięstwie, inaczej cóż powiemy naszym dzieciom, jeśli kłamstwo, jak zaraza, rozpełznie się po całym świecie" - dodał w trakcie dorocznego orędzia w parlamencie.

Zapowiedział także utworzenie w Rosji zbioru dokumentów archiwalnych oraz materiałów filmowych i fotograficznych na temat II wojny światowej. Zbiory te - dodał - będą "największe i najpełniejsze", a także będą dostępne "dla całego świata". 

Reklama

Zmiana konstytucji

Putin zaproponował także zmiany w konstytucji - w tym normę, by kandydat na prezydenta mieszkał w Rosji przez ostatnich 25 lat i nigdy nie posiadał obcego obywatelstwa.

W odniesieniu do wysokich rangą urzędników państwowych - gubernatorów, ministrów i sędziów - zaproponował zakaz posiadania obywatelstwa zagranicznego lub dokumentu pozwalającego na stały pobyt w innym państwie.

Zaproponował też wzmocnienie roli gubernatorów, Rady Państwowej i Sądu Konstytucyjnego.

Rosyjski prezydent zastrzegł, że na temat proponowanych poprawek będą musieli wypowiedzieć się obywatele. Rosja - jak ocenił - powinna być nadal silną republiką prezydencką.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy