Reklama

Reklama

Władimir Putin chce zmian w rosyjskiej konstytucji. Powołał grupę roboczą

W orędziu do parlamentu Władimir Putin zaproponował zmiany w konstytucji. Prezydent powołał także liczącą kilkadziesiąt osób grupę roboczą, która ma się zająć tymi modyfikacjami z prawnego punktu widzenia. Krótko po orędziu Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji, co uczynił także jego rząd.

O powołaniu grupy Kreml poinformował w środę wieczorem. W czwartek z jej członkami spotka się Władimir Putin. W radzie znajdą się przedstawiciele obu izb parlamentu Rosji, innych organów władzy, w tym władz regionalnych, działacze rozmaitych organizacji społecznych oraz przedstawiciele świata kultury.

Jak podała w czwartek telewizja Rossija24, pierwsze robocze posiedzenie grupy odbędzie się już w piątek.

W środę w orędziu do parlamentu Putin zaproponował wprowadzenie zmian do obecnej konstytucji. Wśród tych propozycji jest wzmocnienie statusu Rady Państwowej - organu doradczego złożonego z szefów regionów, ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch, nadanie niższej izbie parlamentu prawa do zatwierdzania kandydatury premiera. Krótko po orędziu poinformowano o podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i jego rządu. Nowym premierem ma zostać Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama