Reklama

Władimir Putin: Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w kraju

- Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swym kraju - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas rozmowy z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Liderzy uzgodnili, że Rosja udzieli Białorusi kredytu w wysokości 1,5 mld dolarów.

Podczas spotkania w Soczi Putin podkreślił, że uważa Białoruś za sojusznika Rosji i że Moskwa podtrzymuje wszystkie ustalenia z Białorusią w ramach Państwa Związkowego i Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

- Białorusini sami, bez podpowiedzi z zewnątrz, powinni rozwiązać sytuację w kraju - podkreślił. Propozycję Łukaszenki, by do konstytucji Białorusi wprowadzić poprawki, Putin określił jako logiczną i aktualną.

"Współpraca wojskowa zgodnie z planem"

Podczas rozmów Putin zadeklarował, że rosyjsko-białoruskie przedsięwzięcia w sferze wojskowej zaplanowane na ten rok zostaną przeprowadzone zgodnie z planem.

Reklama

- W ciągu roku na terytorium Białorusi i Rosji mamy praktycznie co miesiąc wspólne przedsięwzięcia. Wszystko będziemy robić tak, jak zaplanowaliśmy - oznajmił.

Zaznaczył następnie, że po zrealizowaniu programu wspólnych ćwiczeń na Białorusi siły rosyjskie wrócą do miejsc stałej dyslokacji.

Łukaszenka o opozycji

Z kolei Łukaszenka podziękował Putinowi i Rosjanom. - Wydarzenia na Białorusi pokazały, że musimy współpracować ze "starszym bratem" we wszystkich kwestiach - powiedział prezydent Białorusi.

- W soboty i niedziele oswobodzamy część Mińska, aby ludzie, jeśli chcą, mogli się przejść po tej części - dodał, odnosząc się do organizowanych w Mińsku w weekend protestów opozycji. Zapewnił, że w ciągu tygodnia kraj żyje zwykłym życiem.

- Najważniejsze jest, stale to mówię, aby nie przekraczać granic - wskazał. Ocenił, że "na razie tych czerwonych linii nie naruszono". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy