Reklama

Reklama

Wizyta prezydenta w USA. Andrzej Duda w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem przyleciał do Nowego Jork samolotem rejsowym LOT. Podczas czterodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych weźmie udział w debacie liderów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz spotka się m.in. z prezydentami Turcji, Brazylii i Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku rejsowym lotem LOT-u, który wylądował na lotnisku Johna F. Kennedy'ego w poniedziałek wieczorem. Prezydencki minister Jakub Kumoch powiedział, że tym samym lotem z Warszawy leciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid.

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Andrzej Duda zostanie w Nowym Jorku do piątku. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która zaplanowana jest tuż po północy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego oraz w sesjach towarzyszących Zgromadzenia poświęconych sytuacji w Afganistanie, pandemii COVID-19, energii oraz zmianom klimatu.

Reklama

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch przyznał, że w programie wizyty nie ma spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak wyjaśnił, strona amerykańska wcześniej już oznajmiła, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach.

Wcześniej w kuluarach szczytu prezydent spotka się m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Turcji Tayyipem Recepem Erdoganem, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. W planach jest też wspólne spotkanie z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Mołdawii Mają Sandu i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Prezydent spotka się też z przedstawicielami wpływowego think-tanku Atlantic Council. Głównym tematem tych rozmów ma być Inicjatywa Trójmorza.

W kolejnych dniach prezydent odbędzie rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Czarnogóry oraz państw bałtyckich.

Kwiaty przy WTC

Para prezydencka złoży także wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r.. Andrzej Duda z małżonką złożą również wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotkają się z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia, którzy brali udział w akcji ratunkowej podczas ataku na World Trade Center.

W Linden w stanie New Jersey Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, zaś w piątek w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama