Wizyta prezydent Tajwanu w Eswatini. Król dostał wyjątkowy prezent
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen składa wizytę w Eswatini, dawnym Suazi. Obchodzona jest tam 55. rocznica niepodległości kraju, a zarazem rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych. W tym samym czasie 55. urodziny świętuje król państwa będącego ostatnim sojusznikiem Tajwanu w Afryce. Z tej okazji monarcha otrzymał od Tsai Ing-wen pięć krów, co według tamtejszej tradycji jest najcenniejszym podarunkiem.

- Eswatini zawsze zdecydowanie wspierało Tajwan, dając nam pewność siebie i siłę do dalszego wnoszenia wkładu w nasz świat - powiedziała Tsai Ing-wen przed wylotem do niewielkiego państwa w południowej części Afryki.
Po przyjeździe podziękowała królowi Mswati III za wspieranie Tajpej na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w dążeniu do członkostwa w organizacjach międzynarodowych, w tym w agencjach ONZ.
Urodziny króla Eswatini. W prezencie dostał pięć krów
"Z okazji swych 55. urodzin król otrzymał od prezydent Tajwanu pięć krów" - podał tajwański portal Liberty Times. Zgodnie z tradycją prezent w postaci krów jest najcenniejszym i najszczerszym podarunkiem, a także ma na celu pomyślność drugiej strony oraz "symbolizuje ciągłość przyjaźni między obiema stronami i ich niekończące się istnienie" - pisze portal.
Jak podkreślono, krowy symbolizują bogactwo w kraju w historii i mogą być wykorzystywane do wymiany ziemi czy zawierania małżeństw.
Król zaznaczył, że urodził się w tym samym roku, w którym kraj uzyskał niepodległość i nawiązał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem w 1968 r. Jak dodał, od tego czasu wydarzyło się wiele dobrych rzeczy. Podkreślił również, że wizyta Tsai Ing-wen "pokazuje, że przyjaźń między krajami się rozwija".
Eswatini wspiera Tajwan. Król nie zamierza tego przerywać
Eswatini jest jednym z 13 krajów utrzymujących formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.
Chiny, które uznają Tajwan za swoje terytorium, dążą do pozbawienia go prawa do stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi. Odkąd Tsai objęła urząd w 2016 roku, Chiny zaczęły wywierać presję na państwa, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z wyspą, prowadząc do zerwania stosunków z Tajpej na rzecz Pekinu przez dziewięć krajów.
- Stosunki dyplomatyczne Eswatini z Tajwanem są z wyboru i w oparciu o interesy narodowe - powiedział rzecznik króla Mswati III, cytowany przez portal Taipei Times. Monarcha absolutny Mswati III zobowiązał się do dalszego opowiadania się za obecnością Tajwanu na arenie międzynarodowej.
Po spotkaniu z królem delegacja podpisała trzy umowy, w tym dotyczące współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i ustanowienia relacji miast partnerskich między Kaohsiung, w południowo-zachodniej części wyspy, a stolicą Eswatini, Mbabane. "Tajwan zobowiązał się w trzeciej umowie do przekazania miliona dolarów na fundusz wspierania kobiet w zakładaniu własnych firm" - podało MSZ Eswatini.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!