Reklama

Wizyta Bidena w Polsce. Spotkał się w Warszawie z prezydent Mołdawii

Prezydent USA Joe Biden spotkał się we wtorek w Warszawie z prezydent Mołdawii Maią Sandu - przekazał Biały Dom. Kilka dni temu, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Sandu stwierdziła, że "Kiszyniów musi stanowić część nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa". Ponadto, jak dodała, państwa Zachodu powinny udzielić Mołdawii wsparcia w zakresie obrony powietrznej w związku z wojną w Ukrainie.

"Prezydent Biden potwierdził silne poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii" - napisał Biały Dom w komunikacie.

Dodano również, że Biden podkreślił trwające wsparcie USA, mające na celu pomóc Mołdawii wzmocnić jej kondycję polityczną i gospodarczą, w tym program demokratycznych reform i bezpieczeństwa energetycznego, a także zająć się skutkami wojny Rosji z Ukrainą. 

Prezydent Mołdawii: Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Mołdawii

Wcześniej prezydent Mołdawii podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaznaczyła, że "Kiszyniów musi stanowić część nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa". Co więcej, Maia Sandu dodała, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Mołdawii. Wskazała, że potencjalna inwazja ze strony tego kraju nie jest bliska, ale nie jest również nieuchronna. 

Reklama

- Kiedy widzimy, co Rosja robi na Ukrainie, to rozumiemy, że posiadany przez Mołdawię status państwa neutralnego nie ochroni jej przed inwazją militarną - mówiła Maia Sandu i dodała, że Moskwa prowadzi wobec jej kraju działania hybrydowe. - Aktualnie najbardziej pilną sprawą jest zapewnienie Kiszyniowowi pomocy w zakresie obrony powietrznej - stwierdziła. 

Mołdawia oczekiwałaby od krajów Zachodnich również wsparcia w ochronie infrastruktury informatycznej, bezpieczeństwa i kontroli granic oraz w zwalczaniu rosyjskiej propagandy. 

W ubiegły piątek zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana w rozmowie z rumuńskimi mediami zaznaczył, że władze Sojuszu Północnoatlantyckiego są gotowe przekazać Mołdawii pakiet broni defensywnej. Geoana wymienił m.in. wsparcie w walce z propagandą, zagrożeniami cybernetycznymi, czy szkolenie dla pracowników służb państwowych. 

Joe Biden w Polsce. Spotkał się z kilkoma polskimi politykami

Po przemówieniu w Arkadach Kubickiego w Warszawie, prezydent Joe Biden odbył serię krótkich spotkań z polskimi politykami. Wśród osób, które miały szansę na rozmowę z amerykańskim przywódcą znalazł się premier Mateusz Morawiecki, a jak wynika z informacji uzyskanych przez Interię, spotkanie na linii Biden-Morawiecki trwało 20 minut. 

Inaczej miało natomiast wyglądać spotkanie prezydenta USA z liderami opozycji. Politycy podchodzili do niego i wymieniali kilka zdań. Krótką rozmowę z Bidenem odbyli również Rafał Trzaskowski, Donald Tusk czy Tomasz Grodzki. 

Swoje historyczne przemówienie w stolicy Polski Joe Biden rozpoczął od słów: - Witaj Polsko, nasz wspaniały sojuszniku. Nawiązał również do poniedziałkowej, niespodziewanej wizyty w Kijowie i stwierdził, że miasto "mocno się trzyma". - Kiedy Putin nakazał swoim czołgom napaść na Ukrainę, mylił się. Naród ukraiński jest mocny. Zamiast finlandyzacji NATO, Putin doczekał się natoizacji Finlandii i Szwecji. NATO jest zjednoczone bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek - zaznaczył amerykański przywódca. 

Biden dodał również, że Rosja zapłaci cenę za zbrodnie, które wyrządziła w Ukrainie. Podkreślił, że wojna była wyborem Władimira Putina, a zarówno USA jak i NATO wojny nie chcą. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Mołdawia | Joe Biden

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy