Wirus Borna rozprzestrzenia się w Niemczech. Nie żyje zakażony mężczyzna
Jedna z osób, która zakaziła się wirusem Borna, zmarła. Kolejna przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Patogen rozprzestrzenia się w Bawarii, a eksperci wyjaśniają, że roznosicielami są małe ssaki, np. ryjówki. Niemieckie media wskazały, jakie są objawy zakażenia wirusem Borna.

W skrócie
- W Bawarii odnotowano przypadki zakażenia rzadkim wirusem Borna, który doprowadził do śmierci jednego z pacjentów, a drugi przebywa na oddziale intensywnej terapii.
- Głównymi roznosicielami wirusa Borna są małe ssaki, zwłaszcza ryjówki europejskie, a zwierzęta domowe, takie jak koty, mogą pośrednio przenieść patogen na ludzi.
- Objawy zakażenia obejmują bóle głowy, gorączkę oraz możliwe poważne zaburzenia neurologiczne, a choroba przebiega bez specyficznych leków i nie stanowi ryzyka pandemii.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
W mieście Pfaffenhofen w Górnej Bawarii u dwóch mężczyzn w wieku około 50 lat odnotowano przypadek zakażenia wirusem Borna. Jeden z chorych zmarł, a drugi wciąż przebywa w tamtejszym szpitalu na oddziale intensywnej terapii.
Departament Zdrowia w Pfaffenhofen obecnie bada, w jaki sposób doszło do zakażenia.
Wirus Borna w Bawarii. "Jedna z najrzadszych chorób w Niemczech"
W związku ze śmiercią mężczyzny, u którego stwierdzono zakażenie wirusem Borna, w Bawarii narastają obawy. Niemieckie media podkreślają, że wirus ten jest niezwykle rzadki. Dotychczas odnotowywano zachorowania głównie wśród zwierzą.
Instytut Roberta Kocha wskazał, że patogenem od dawna znany jest jako wywołujący chorobę Borna u koni, owiec i innych ssaków w Europie Środkowej, a u ludzi występuje od setek lat.
"Wirus Borna ogólnie uważany za jedną z najrzadszych chorób w Niemczech" - podał portal Merkur. Dotychczas w tym kraju odnotowano 57 przypadków zakażenia wirusem - większość z nich wykryto na wiejskich terenach w Bawarii.
Za głównego roznosiciela wirusa uznano ryjówkę europejską. W ocenie z ekspertów z Instytutu Roberta Kocha największe prawdopodobieństwo zakażenia występuje poprzez kontakt z tymi ssakami bądź ich odchodami.
Wirus Borna a zakażenia wśród ludzi. Jak można zachorować i jakie są objawy?
Chociaż przenoszenie wirusa przez zwierzęta jest mało prawdopodobne, to badacze zwracają szczególną uwagę właścicielom kotów. "Uważane są one za tzw. przypadkowych nosicieli wirusa Borna. Często polują na myszy i inne małe zwierzęta, które mogą przenosić patogen" - zauważa dziennik Westfälischer Anzeiger.
Jeśli zwierzę będzie miało kontakt z chorą ryjówką, może pośrednio przenieść wirusa na swojego właściciela. Najbardziej narażone są osoby, których koty wychodzą na zewnątrz i polują.
Niepokojącymi sygnałami, wskazującymi na to, że kot mógł zarazić się wirusem Borna, jest zmiana jego zachowania - m.in. zaburzenia ruchu czy problemy neurologiczne.
Jakie są natomiast objawy zakażenia u ludzi? Niemieckie media wskazują np. na bóle głowy, gorączkę. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się nawet objawy neurologiczne - takie jak zaburzenia mowy czy ruchu - czy zapalenie opon mózgowych. Patogen rozwija się w ludzkim organizmie przez kilka tygodni bądź miesięcy.
Na ten moment nie ma konkretnych leków, które uporałyby się z wirusem Borna, a lekarze skupiają się na podawaniu środków wspomagających. Jednocześnie eksperci podkreślają, że patogen ten nie stwarza ryzyka pandemii.
Źródła: Merkur.de, Westfälischer Anzeiger, Berliner Zeitung