Reklama

Wilno: Osuwisko na Górze Zamkowej

Góra Zamkowa (Giedymina) w Wilnie została zamknięta dla zwiedzających. W piątek i sobotę osunęło się zbocze wzniesienia.

Litewskie ministerstwo kultury poinformowało, że zamknięcie wzgórza dla zwiedzających jest działaniem prewencyjnym. Tym razem osunęło się 25 metrów sześciennych gruntu i jest to jedno z najpoważniejszych osuwisk na Górze Zamkowej w ciągu ostatnich miesięcy.  

Ziemia na razie zostanie na miejscu jako bariera ochronna na wypadek, gdyby doszło do nowych osuwisk. Dwa tygodnie temu władze Wilna ze względów bezpieczeństwa zamknęły dla pieszych i rowerzystów jedną z ulic przebiegających u podnóża wzgórza.  

Góra Zamkowa znajduje się w centrum Wilna. Jest największym symbolem litewskiej stolicy i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny zamku zbudowanego prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku.  

Reklama

Problemy z osuwającym się gruntem na zboczach góry rozpoczęły się na początku 2016 roku. Wiosną tego roku polscy eksperci na prośbę litewskich geologów przez kilka tygodni badali wzgórze. Okazało się, że struktura gruntu sprzyja przepuszczaniu dużych ilości wody, dlatego powstają osuwiska. 

Obecnie na Górze Zamkowej prowadzone są prace zabezpieczające i stabilizujące wzgórze. 

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy