Reklama

WikiLeaks: Amerykanie podsłuchiwali Steinmeiera

Niemieckie media powołując się na dokumenty demaskatorskiego portalu WikiLeaks podały, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) systematycznie podsłuchiwała szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera.

Z opublikowanymi w poniedziałek wieczorem przez WikiLeaks dokumentami zapoznali się wcześniej dziennikarze "Sueddeutsche Zeitung" i rozgłośni NDR i WDR, tworzący wspólną grupę śledczą.

Na początku lipca "SZ" poinformował, powołując się na materiały z WikiLeaks, że NSA inwigilowała nie tylko kanclerz Angelę Merkel, ale także jej poprzedników - Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla oraz wielu innych członków niemieckiego rządu. NSA interesowały głównie resorty gospodarki, finansów i rolnictwa.

Prezydenci Francji na podsłuchu

W czerwcu WikiLeaks podał, że NSA w latach 2006-12 podsłuchiwała francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Reklama

W 2013 roku Edward Snowden, były analityk amerykańskiego wywiadu, ujawnił, że NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy