Reklama

Reklama

Więzień z Guantanamo przetransportowany do Arabii Saudyjskiej

Saudyjski więzień z amerykańskiego więzienia wojskowego w Guantanamo został przetransportowany do Arabii Saudyjskiej - poinformował w środę Pentagon. Saudyjczyk jest pierwszym więźniem, który opuścił Guantanamo od czasu objęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Uwięziony w 2002 roku w Guantanamo Ahmed Mohammed Haza al-Darbi przyznał się w kwietniu 2014 roku, że przygotowywał zamachy dla Al-Kaidy. W 2017 roku został skazany na 13 lat więzienia.

Al-Darbi poszedł na ugodę z władzami USA, m.in. zeznając przeciwko dwóm współwięźniom, dzięki której po czterech latach od przyznania się do winy mógł opuścić Guantanamo i zostać przetransportowany do Arabii Saudyjskiej, gdzie odbędzie resztę kary.

Więzienie wojskowe w bazie Guantanamo na Kubie zostało utworzone po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w czasie prezydentury George'a W. Busha. Od wielu lat jest ostro krytykowane przez obrońców praw człowieka.

Reklama

Więzienie próbował zamknąć prezydent Barack Obama, ale bez powodzenia. W styczniu br. jego następca, Donald Trump, poinformował w orędziu o stanie państwa, że odstępuje od planów likwidacji Guantanamo. Trump podpisał także rozporządzenie, które umożliwia umieszczenia tam nowych więźniów.

W sumie od 2002 roku do więzienia w Guantanamo trafiło blisko 800 osób. Obecnie, głównie wskutek przenoszenia więźniów, przetrzymywanych jest tam 40 osób. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy