Reklama

Wielu chrześcijan nie wierzy w Boga. Sondaż

W Niemczech słabnie wiara w Boga - wynika z sondażu opublikowanego przez magazyn "Der Spiegel".

Nieco więcej niż połowa Niemców (55 proc.) wierzy w Boga - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut demoskopijny Kantar Public na zlecenie magazynu "Der Spiegel". W 2005 roku na to samo pytanie odpowiedziało pozytywnie 66 proc. Niemców.

Wewnętrzny dystans

Wiara słabnie również wśród tych, którzy uważają się za chrześcijan. Podczas gdy w 2005 roku jeszcze 85 proc. katolików przyznawało, że wierzy w Boga, w aktualnym sondażu już tylko 75 proc. Jeszcze bardziej zmalała wiara u protestantów - z 79 proc. na 67. 

Katolicy i protestanci to największe wyznania chrześcijańskie w Niemczech, do których łącznie należy 45 mln osób. Wyniki sondażu wskazują, że miliony z nich są wewnętrznie zdystansowane od religii.

Reklama

A co po śmierci?

W zmartwychwstanie Jezusa po jego ukrzyżowaniu wierzy tylko 58 proc. protestantów i 61 proc. katolików - podaje "Der Spiegel".

Jeszcze mniej, bo tylko 40 proc. Niemców, wierzy w życie po śmierci. Wśród katolików wiarę taką deklaruje jeszcze większość (53 proc.), ale i tak o wiele mniej niż kilkanaście lat temu. W 2005 r. na pytanie o życie wieczne pozytywnie odpowiedziało 65 proc. katolików.

Najwięcej wątpliwości mają w tej kwestii ci, którzy są najbliżej śmierci. Tylko 29 proc. ankietowanych z grupy wiekowej "65 plus" ma nadzieję na życie po śmierci. Wśród młodszych - ponad 40 proc.

W sondażu przeprowadzonym między 12 a 14 marca br. uczestniczyły 1003 osoby.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy