Reklama

Wielkie ćwiczenia NATO na Morzu Północnym

NATO rozpoczęło jedne z największych w swej historii ćwiczeń na Morzu Północnym. Uczestniczy w nich kilkanaście okrętów z 11 krajów. Po raz pierwszy zaproszono do udziału Szwecję, która do sojuszu nie należy.

Scenariusz ćwiczeń "Dymnamic Mongoose" (ang. dynamiczna mangusta) przewiduje wykrywanie i atakowanie okrętów podwodnych. Zorganizowano je w okresie wzrostu napięć między Rosją a jej północnymi sąsiadami.

Reuters zwraca uwagę, że Finlandia wykryła w zeszłym tygodniu niezidentyfikowany okręt podwodny u swoich wybrzeży. Należąca do NATO Łotwa informowała w zeszłym miesiącu o obecności rosyjskiego okrętu podwodnego w pobliżu jej wód terytorialnych. Rosyjskie samoloty wojskowe wielokrotnie zbliżały się w ostatnich miesiącach do przestrzeni powietrznej państw skandynawskich i państw basenu Morza Bałtyckiego, a nawet naruszały tę przestrzeń.

Reklama

- Rosja ma prawo do obecności na morzach, tak jak i my - powiedział dowodzący ćwiczeniami kontradmirał Brad Williamson na pokładzie krążownika rakietowego USS Vicksburg. - Ale incydenty, których jesteśmy świadkami, nie są zgodne z uregulowaniami międzynarodowymi (...) i jest to powodem niepokoju - dodał.

Wskazał, że "Dynamic Mongoose" nie jest odpowiedzią na te incydenty, ale że eksponują one znaczenie tych ćwiczeń.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy