Reklama

Wielka Brytania wyśle dodatkowych żołnierzy do Europy Wsch.

1000 brytyjskich żołnierzy weźmie udział w 2015 r. w organizowanych w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich symulacyjnych grach wojennych i ćwiczeniach testujących zdolność współdziałania sił NATO - podał w piątek resort obrony w Londynie.

- Jest to dodatkowy wyraz zaangażowania Wielkiej Brytanii w zapewnienie bezpieczeństwa północnej i wschodniej flance NATO - podkreślił minister obrony Michael Fallon.

Dziennik "Daily Telegraph", który przytacza tę wypowiedź, pisze o "pokazie siły, która ma stawić czoło rosyjskiej agresji". Dodatkowi żołnierze mają trafić do Polski, krajów bałtyckich, Bułgarii i Niemiec.

Największe ćwiczenia w 2015 r. odbędą się we wrześniu w Polsce. Uczestniczących w nich Brytyjczyków będzie co najmniej 1000. W ćwiczeniach weźmie też udział ok. 300 brytyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych.

Reklama

Podobna była liczebność Brytyjczyków w polsko-brytyjskich ćwiczeniach "Black Eagle" w listopadzie 2014 r. na poligonie w Żaganiu, w których uczestniczyli żołnierze Brygady Pancerno-Zmechanizowanej Królewskiej Armii  oraz polska 10. Brygada Kawalerii Pancernej.

Brytyjska marynarka wojenna wyśle grupę do zadań specjalnych

Premier David Cameron ogłosił w piątek w Waszyngtonie, że brytyjska marynarka wojenna wyśle grupę do zadań specjalnych na jesienne ćwiczenia morskie na Bałtyku. Obronność była jednym z tematów jego rozmów z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Na szczycie NATO w Walii w ub. roku brytyjski premier zapowiedział wysłanie 2200 brytyjskich żołnierzy na ćwiczenia do krajów Europy Środkowej i krajów bałtyckich z zadaniem zapewnienia tamtejszych członków NATO, że w okresie wzmożonego napięcia w stosunkach z Rosją po aneksji Krymu, Sojusz stoi u ich boku. W rzeczywistości Londyn wysłał ok. 3000 żołnierzy.

W Walii NATO zdecydowało, że nie ustanowi stałej obecności swych sił w Polsce ani w krajach bałtyckich, ale będzie rotacyjnie organizować tam ćwiczenia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy