Reklama

Wielka Brytania. Wjazd dla Polaków tylko z ważnym paszportem. Są wyjątki

Wjazd do Wielkiej Brytanii dla większości obywateli Polski, tak jak i pozostałych państw UE, możliwy jest od piątku tylko na podstawie ważnego paszportu. Osoby podróżujące jedynie z dowodem osobistym nie wjadą na Wyspy. Wyjątki stanowią osoby mające status osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej na podstawie dowodu.

W przypadku osób z grup wyjątków ich wjazd do kraju z dowodem osobistym będzie możliwy do końca 2025 r.

Jak wyjaśniał konsul generalny RP Mateusz Stąsiek, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Warto sprawdzić datę ważności

Konsul podkreślał, że ponieważ po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych, warto podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym, bo to zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy. Przypominał, żeby przed podróżą sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony, a także, by ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości, niezwłocznie zaktualizować dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Reklama

Natomiast wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski nadal możliwy jest na podstawie dowodu osobistego - o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży. Ambasada RP zachęca też, by przed podróżą bądź w razie wątpliwości sprawdzać informacje na jej stronie internetowej oraz profilach w mediach społecznościowych.

Konsul Stąsiek zwracał również uwagę, by o zmianie przepisów szczególnie pamiętali kierowcy w transporcie towarowym i pasażerskim, bo oni regularnie przekraczali do tej pory granicę, często korzystając z dowodu osobistego. Pamiętanie o tej zmianie pozwoli zapobiec sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni wioząc np. szybko psujące się towary.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama