Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do katedry w Edynburgu

Z Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu wyruszył w poniedziałek po południu kondukt, odprowadzający trumnę z ciałem królowej Elżbiety II do katedry św. Idziego. Za trumną szło czworo dzieci zmarłej monarchini, w tym nowy król Wielkiej Brytanii Karol III. W katedrze rozpoczęło się nabożeństwo, podczas którego wspominane jest życie zmarłej brytyjskiej królowej Elżbiety II i jej związki ze Szkocją. Trumna pozostanie w katedrze przez 24 godziny i w tym czasie mieszkańcy Szkocji będą mogli przejść koło niej oddając hołd.

W nabożeństwie biorą udział nowy król Karol III wraz z królową-małżonką, pozostałe dzieci zmarłej monarchini - księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, a także premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, minister ds. Szkocji w jej rządzie Alister Jack oraz szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kondukt żałobny. Za trumną szedł król i członkowie rodziny królewskiej

Trumna została przykryta używaną w Szkocji wersją sztandaru królewskiego, na którym położono wieniec z kwiatów i roślin - róż, frezji, chryzantem, wrzosu, ostu, rozmarynu, przetacznika i pospornicy.

Bezpośrednio za karawanem wiozącym trumnę szli król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - poza Andrzejem, który nie pełni obowiązków członka rodziny królewskiej, pozostali byli ubrani w mundury wojskowe. Dalej w kondukcie szli mąż księżniczki Anny, wiceadmirał Timothy Lawrence, królowa-małżonka Camilla oraz żona księcia Edwarda, Zofia.

Reklama

Przejście konduktu do katedry św. Idziego (St Giles' Cathedral) zajęło 19 minut, po czym po godz. 16 polskiego czasu rozpoczęło się nabożeństwo, podczas którego wspominane będzie życie zmarłej monarchini oraz jej liczne związki ze Szkocją. Od godz. 18.30 polskiego czasu trumna z ciałem królowej pozostanie w katedrze na 24 godziny wystawiona na widok publiczny i w tym czasie mieszkańcy Szkocji będą mogli przejść koło niej, aby oddać hołd. Wieczorem, o godz. 20.20 czasu polskiego dzieci Elżbiety II będą uczestniczyć w czuwaniu przy trumnie.

Trumna z ciałem Elżbiety II została w niedzielę przewieziona z zamku Balmoral, gdzie królowa zmarła w czwartek po południu do Pałacu Holyroodhouse, będącego oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów w Szkocji. We wtorek wieczorem zostanie przewieziona samolotem do Londynu.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy