Reklama

Reklama

Wielka Brytania. Szczepienia dla osób z dużym ryzykiem zakażenia małpią ospą

Wielka Brytania będzie oferować szczepienia przeciw ospie prawdziwej osobom, które mają wyższe ryzyko zakażenia małpią ospą. Jak powiadomiło BBC News, do najbardziej narażonych na zakażenie zaliczono mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami oraz biseksualistów. Dotąd w Wielkiej Brytanii 793 osoby zostały zakażone małpią ospą.

Nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie, są jednak skuteczne nowej generacji preparaty przeciwko ospie prawdziwej o nazwie Imvanex. Właśnie te szczepionki, przeciwko ospie prawdziwej, decyzją Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), mają być oferowane mężczyznom utrzymującym kontakty seksualne z mężczyznami oraz biseksualistom. Te osoby są najbardziej obecnie narażone na zakażenie małpią ospą. 

ZOBACZ: Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce. "Pacjenci są szybko izolowani"

Reklama

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaznacza, że szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są skuteczne w zapobieganiu małpie ospy. Wynika to z tego, że wirusy wywołujące te choroby są ze sobą spokrewnione. A z badań wynika, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w 85 proc. chroni przed tą chorobą.

Wielka Brytania. Ponad 700 przypadków małpiej ospy

W Wielkiej Brytanii 793 osoby zostały dotąd zakażone małpią ospą. Najczęściej są to mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami. Eksperci zaznaczają jednak, że małpia ospa nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Zwracają uwagę, że do zakażenia dochodzi zwykle na skutek bliskiego kontaktu z osobą zainfekowaną. A może do tego dojść podczas kontaktu seksualnego, jak i kontaktu ze skórą osoby zakażonej, używania wspólnego ręcznika lub za pośrednictwem pościeli. 

Dr Mary Ramsay z Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ma nadzieję, że wprowadzenie szczepień wśród osób najbardziej narażonych na zakażenie "przerwie łańcuch transmisji". Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych i uprawiają seks grupowy.

Na razie nie ma dużego ryzyka zakażenie w ogólnej populacji ani ciężkiego przebiegu choroby. Dr Ramsay zaznacza, że większość zakażeń ma przebieg łagodny, i jedynie u niektórych osób może wystąpić ciężka postać tej choroby.

ZOBACZ: Miłkowski: Polska zamówiła szczepionki przeciw małpiej ospie

- Ważne jest zatem, by zaoferować szczepionkę najbardziej narażonym na infekcję grupom ludzi - dodaje Ramsay. 

Brytyjska specjalistka zaleca, by osoby, które zauważą u siebie objawy małpiej ospy, unikały bliskich kontaktów z innymi i jak najszybciej porozumiały się z lekarzem lub ośrodkiem zajmującym się zakażeniami. 

Małpia ospa. Objawy

Małpia ospa zwykle objawia się gorączką, bólami głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca jednak uwagę, że rejestrowane obecnie przypadki zakażenia wyróżniają się niewielką wysypka - może być zaledwie kilka takich zmian lub tylko jedna. Poza tym wysypka w okolicach narządów płciowych na ogół nie przenosi się na inne miejsca ciała. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy