Reklama

Wielka Brytania świętowała 90. urodziny królowej Elżbiety II

Wystrzały armatnie, okolicznościowe iluminacje i kartki z życzeniami z całego kraju - Wielka Brytania świętowała w czwartek 90. urodziny królowej Elżbiety II, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini w historii.

Czwartkowe uroczystości były zapowiedzią pełnych obchodów, które zostaną zorganizowane 10 i 11 czerwca, kiedy na terenie całego kraju będą m.in. wydłużone godziny pracy lokalnych pubów.

Życzenia od poddanych

Królowa Elżbieta II spędziła ten dzień na zamku w Windsorze. W ciągu dnia monarchini otworzyła nowy, blisko 10-kilometrowy szlak królewski, a następnie odebrała życzenia od części poddanych podczas okolicznościowego przejazdu odkrytym samochodem przez ulice miasta, w czym towarzyszył jej mąż, książę Filip.

"Mało kto pełnił służbę publiczną tak długo i w tak wspaniałym stylu - pracując tak ciężko i jednocząc rzesze ludzi. W czasach, gdy tak wiele wokół nas się zmienia, Jej Wysokość niestrudzenie była oparciem dla swojego narodu, Wspólnoty oraz - przy tak wielu okazjach - dla całego świata" - powiedział brytyjski premier David Cameron.

Reklama

Nawet znany z dystansu do brytyjskiej monarchii lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył królowej życzenia, dodając, że "w tym czasie zdążyło się zmienić aż dwunastu premierów".

Ponad 100 salw armatnich

W ciągu dnia na cześć królowej wystrzelono ponad 100 salw armatnich w dwóch symbolicznych lokalizacjach na terenie Londynu - położonym nieopodal królewskiego pałacu Hyde Parku, a także przy legendarnym Tower of London. Po południu zabrzmiały również dzwony Katedry Westminsterskiej, w której Elżbieta II wzięła ślub i została koronowana.

Późnym wieczorem, o 21 czasu lokalnego (22 czasu warszawskiego) BBC rozpoczęła emisję specjalnego filmu dokumentalnego wykorzystującego częściowo nieznane archiwa oraz wspomnienia członków rodziny królewskiej.

Okolicznościowo podświetlone zostały najważniejsze budynki w Londynie, w tym Pałac Westminsterski, który jest siedzibą obu izb brytyjskiego parlamentu. Dodatkowo w ponad 900 miejscach w kraju rozpalone zostały tradycyjne ogniska, w tym na wszystkich najwyższych szczytach Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Pierwszy ogień zapłonął na zamku w Windsorze, gdzie królowa zjadła ze swoimi bliskimi rodzinną kolację.

Dzień przed urodzinami Elżbiety II Pałac Buckingham wypuścił trzy okolicznościowe zdjęcia słynnej fotografki Annie Leibovitz, przedstawiające brytyjską królową z wnuczętami i prawnuczętami, jedyną córką księżniczką Anną oraz ukochanymi psami ras corgi i dorgi.

Plan czwartkowych obchodów został przygotowany przez jej syna, księcia Karola, który jest pierwszy w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. W środę zwolennicy republikanizmu zapowiedzieli jednak, że po śmierci Elżbiety II będą domagali się rezygnacji z monarchii i przeprowadzenia referendum.

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została formalnie koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 27 lat. Jesienią ubiegłego roku została najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii, wyprzedzając swoją praprababkę Wiktorię.

Z Londynu Jakub Krupa

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy