Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Rząd zawarł wstępne porozumienie z partią unionistów

​Rząd Wielkiej Brytanii zawarł w sobotę wstępne porozumienie z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów (DUP), która zgodziła się wesprzeć mniejszościowy gabinet premier Theresy May - podały służby prasowe rządu.

Północnoirlandzka partia zgodziła się popierać rząd jedynie w kwestiach budżetowych i wotum zaufania. Nie dojdzie więc do utworzenia formalnej koalicji z torysami. Pozostałe kwestie dotyczące prac gabinetu będą negocjowane pojedynczo.

May potrzebuje 10 północnoirlandzkich posłów do powołania mniejszościowego rządu.

DUP może jednak naciskać na złagodzenie dotychczasowego stanowiska rządu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, opowiadając się przeciwko przywróceniu granic pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. Jednocześnie ugrupowanie jest przeciwne pozostaniu we wspólnym rynku UE, a także unii celnej.

Reklama

W czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii rządząca krajem Partia Konserwatywna straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin i zmuszona jest do rządzenia przy wsparciu posłów Partii Demokratycznych Unionistów. Największym sukcesem może pochwalić się opozycyjna Partia Pracy, która - wbrew słabym sondażom przed wyborami - zdobyła 30 nowych mandatów. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy