Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Rośnie liczba neonazistów

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ultraprawicowych radykałów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało, że jego program zapobiegania radykalizacji obejmuje coraz więcej neonazistów, w tym młodzież i dzieci.

Odpowiedzialny za walkę z ekstremizmem wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace powiedział, że liczba notowanych w Anglii i Walii neonazistów wzrosła od zeszłego roku z około trzystu do ponad 560.

Rządowy program Prevent, pierwotnie mający przeciwdziałać radykalizacji islamskiej, objął prawie 300 młodocianych neofaszystów. Co najmniej 16 z nich miało 10 lat i mniej.

Minister Wallace powiedział, że w niektórych częściach kraju, liczba prawicowych ekstremistów poddanych deradykalizacji przewyższa liczbę islamistów. Według danych policji, jest tak w Walii, w hrabstwie Yorkshire i w rejonie Liverpoolu. Tamtejszy komisarz policji wyraził obawę, że skrajna prawica wychowuje sobie, jak to określił, Hitlerjugend.

Reklama

W zeszły weekend na jednym z przedmieść Liverpoolu pojawiły się na murach naklejki o treści: "Uwaga, wkraczasz do strefy kontrolowanej przez nazistów". Rozlepiają je członkowie ugrupowania Akcja Narodowa, które liczy w całym kraju niespełna stu członków. We wrześniu skazano na dożywocie 26-letniego aktywistę Akcji Narodowej, który próbował ściąć muzułmańskiego klienta w supermarkecie.

Reklama

Reklama

Reklama