Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Posłowie złożyli przysięgę na wierność królowi Karolowi III

Posłowie brytyjskiej Izby Gmin złożyli w sobotę przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III. To szósty raz od 1939 roku, gby Izba Gmin odbywa posiedzenie w sobotę.

W związku ze śmiercią monarchini zmodyfikowane zostały plany brytyjskiego parlamentu, który zwykle w piątki nie obraduje, a w soboty zbiera się tylko w zupełnie wyjątkowych sytuacjach. 

Wielka Brytania. Karol III z przysięgą od parlamentarzystów

W piątek do późnego wieczora członkowie Izby Gmin kolejno oddawali hołd królowej bądź dzielili się swoimi wspomnieniami na temat spotkań z nią - w piątek wystąpiło ich łącznie ponad 180. Posiedzenie będzie kontynuowane do wieczora w sobotę, a zakończy się przyjęciem oświadczenia, w którym posłowie wspólnie wyrażą swój żal z powodu śmierci królowej.

Reklama

Sobotnie posiedzenie zaczęło się od złożenia przysięgi na wierność nowemu królowi przez spikera i jego zastępców, premier Liz Truss i część ministrów, a także liderów partii opozycyjnych. Pozostali będą mieli taką możliwość po pogrzebie, choć nie jest to obowiązkowe, bo przysięga na wierność monarchii - którą posłowie składają na pierwszym posiedzeniu po rozpoczęciu nowej kadencji - obowiązuje niezależnie od zmiany monarchy.

Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września. Zasiadała na brytyjskim tronie przez ponad siedemdziesiąt lat i była drugim najdłużej panującym monarchą w historii świata. Miała żelazne zasady, kolekcję kapeluszy, odwagę i determinację, której można zazdrościć. Choć na tron wstąpiła nieoczekiwanie, pokochała monarchię całym sercem. A poddani pokochali ją. 21 kwietnia obchodziła 96. urodziny.

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - napisano o śmierci Elżbiety II w oficjalnym komunikacie.

12 czerwca 2022 roku minęło 70 i 127 dni od czasu, gdy Elżbieta II objęła brytyjski tron. Wtedy właśnie wyprzedziła o jeden dzień króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja i zyskała tytuł drugiego najdłużej panującego monarchy na świecie (pierwszy na tej liście jest francuski król Ludwik XIV, który na tronie zasiadał przez 72 lata i 110 dni). 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy