Reklama

Reklama

Wielka Brytania: "Palce diabła" zauważone po 20 latach

"Palce diabła", grzyb, który "pachnie jak gnijące mięso" został znaleziony w Bristolu w Wielkiej Brytanii po 20 latach - informują zagraniczne media, w tym "Daily Mail". Po raz ostatni na Wyspach widziano go w 1999 roku, a po raz pierwszy został zauważony w 1946 roku.

Grzyb Clathrus archeri, znany głównie jako "Palce diabła", to okratek australijski - gatunek z rodziny sromotnikowatych. Występuje w Australii (stamtąd też pochodzi), Nowej Zelandii, stanie Kalifornia w USA, Republice Południowej Afryki i Europie, także w Polsce. W Europie pojawił się ponad 100 lat temu. Występuje w młodych lasach i zaroślach, na żyznych, dobrze nawożonych glebach. Najpierw formuje się w częściowo zakopane "jajko" złożone z czterech do siedmiu wydłużonych, smukłych ramion, a następnie jego ramiona rozwijają się, odsłaniając różowe wnętrze pokryte ciemnozielonymi zarodnikami, które wydzielają odrażający zapach.

Reklama

W ubiegłym tygodniu, po 20 latach, "Palce diabła" zostały znów zauważone w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w rezerwacie przyrody Dolebury Warren na Mendip Hills w Bristolu - podaje m.in. "Daily Mail".

Charlotte Targett, pracująca w organizacji Avon Wildlife Trust w Bristolu, powiedziała, że "była naprawdę zaskoczona", gdy natknęła się na ten grzyb. "Wyglądało jak jakieś dziwne stworzenie morskie" - podkreśliła.

"Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy 'Palce diabła', ponieważ jest to rzadkie znalezisko w Wielkiej Brytanii. Ostatnie dokumenty z naszego regionu mówią o 1999 roku" - mówił z kolei Joe McSorley, który dokonał odkrycia wraz z Targett. "Staranne zarządzanie ochroną na przestrzeni lat pokazuje, że Dolebury Warren stało się szczególnie bogate w gatunki grzybowe" - dodał.

Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii "Palce diabła" pojawiły się w Kornwalii, w 1946 roku. Następnie gatunek ten rozprzestrzenił się na Bedfordshire, Hampshire, Kent, Suffolk, Surrey i Wyspy Normandzkie - czytamy.

Mistrz roślin Dave Lamacraft określił to znalezisko jako "fantastyczne".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy