Reklama

Wielka Brytania: Ołena Zełenska spotkała się z Karolem III

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Ołena Zełenska spotkała się z królem Karolem III. Pierwsza dama uczestniczyła też w przyjęciu wydanym przez królową-małżonkę Camillę, na którym poruszyła temat rosyjskich zbrodni w Ukrainie.

- Razem z Jego Królewską Mością Królem Karolem III spotkaliśmy się ze społecznością ukraińską w katedrze greckokatolickiej, która w sierpniu wraz ze Związkiem Ukraińców w Wielkiej Brytanii utworzyła wyjątkowy hub: The Ukrainian Welcome Center, który pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. w zakwaterowaniu, zaaklimatyzowaniu się czy nawiązaniu więzi z tutejszą społecznością - powiedziała żona ukraińskiego prezydenta Wołydymyra Zełenskiego.

Podkreśliła, że odkąd Rosja przeszła na taktykę terroru energetycznego, wszyscy rozumieją, że ta zima będzie najcięższa, odkąd Ukraina odzyskała niepodległość. - Jestem więc wdzięczna za to, że przynajmniej część Ukraińców, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, jest w stanie przeczekać zimę bez narażania się na brak prądu - zaznaczyła.

Reklama

Temat rosyjskich zbrodni

Zełenska była także gościem królowej-małżonki Camilli, która zorganizowała przyjęcie z okazji Dnia Walki o Eliminację Przemocy Wobec Kobiet.

- To dla mnie zaszczyt osobiście poznać Jej Królewską Mość i mieć możliwość opowiedzenia, co się działo i dzieje na naszych terytoriach czasowo okupowanych przez Rosję, jakie straszne zbrodnie popełniają okupanci na naszych kobietach i dzieciach - mówiła pierwsza dama Ukrainy.

- Ukraina jest gotowa wnieść swój wkład w międzynarodowe wysiłki na rzecz zapobiegania przemocy w konfliktach na całym świecie. Niestety mamy w tej kwestii bolesne doświadczenia. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby godnie to przezwyciężyć i nigdy tego nie tolerować - powiedziała.

Zełenska spotkała się także z ministrem zdrowia Wielkiej Brytanii Stephenem Barkleyem oraz ministrem obrony Benem Wallace'em.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Wielka Brytania | król Karol III | Ołena Zełenska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy