Reklama

Reklama

Wielka Brytania. Od października zmiany we wjeździe, potrzebny paszport

Duże zmiany dla wjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Od 1 października wszyscy obywatele UE będą mogli dotrzeć na Wyspy tylko na podstawie ważnego paszportu.

Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku. 

Wyjazd do Wielkiej Brytanii. Co zabrać?

Jak przypomina konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek, osoby mające status osoby osiedlonej, co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Reklama

- Ponieważ jednak po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych, zachęcamy, żeby podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym. To zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy - mówi Mateusz Stąsiek.

Wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski. Zmiany od 1 października

Przypomina, żeby przed podróżą sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony, a także, by ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości niezwłocznie zaktualizować dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej. 

Po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego - o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży - dodaje konsul. Zachęca, by przed podróżą bądź w razie wątpliwości sprawdzać informacje na stronie internetowej oraz profile Ambasady RP w mediach społecznościowych.

Wizyta Rudy'ego Giulianiego w Warszawie pod lupą warszawskiej prokuratury

- Szczególnie na zmianę przepisów uczulamy kierowców w transporcie towarowym i pasażerskim, bo oni regularnie przekraczają granicę i często robią to korzystając z dowodu osobistego. Ważne, by pamiętali, by używać paszportu, aby zapobiec sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni wioząc np. szybko psujące się towary - podkreśla konsul generalny. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy