Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Muzułmanie zapraszają do meczetów

W wielu brytyjskich miastach muzułmańskie domy modlitwy zapraszają do wizyty w ramach akcji "Odwiedź mój meczet". Goście mogą liczyć na kawę, albo herbatę, ciastko i rozmowę o muzułmańskiej obrzędowości. Akcji patronuje Brytyjska Rada Muzułmańska skupiająca organizacje wyznaniowe 3-milionowej mniejszości muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii.

"W wielu meczetach będą się jednocześnie odbywać modlitwy z tłumaczeniem i wyjaśnieniem ich duchowego znaczenia dla zwiedzających" - powiedział telewizji BBC przedstawiciel Brytyjskiej Rady Muzułmańskiej Miqdaad Versi. 

Po zamachach w Paryżu brytyjski rząd wystosował apel do imamów, aby aktywnie włączyli się do walki z radykalizacją muzułmańskiej młodzieży. Członkowie Rady Muzułmańskiej zareagowali nieprzychylnie na ten apel, uznając, że rząd piętnuje całą społeczność muzułmańską w Wielkiej Brytanii za czyny znikomej mniejszości. Rada Muzułmańska wskazuje przykłady islamofobii.

Reklama

"Widzieliśmy swastyki i graffiti na meczetach, dwa czy trzy ataki na meczety, ataki słowne, w Radzie Muzułmańskiej dostawaliśmy obraźliwe listy. Chcemy więc, na ile się da, zerwać zasłonę tajemniczości z islamu, przełamać bariery, na ile się da i uważamy że ten otwarty dzień w meczetach to najlepszy sposób, by to osiągnąć" - powiedział BBC Miqdaad Versi.

Do akcji przystąpiło około stu dwudziestu brytyjskich meczetów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy