Reklama

Reklama

Wielka Brytania. Marynarka Wojenna wysłała fregatę na Morze Północne

Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii w poniedziałek wieczorem wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów. A działaniach Royal Navy poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Szef brytyjskiego resortu obrony Ben Wallace przeprowadził zdalną rozmowę ze swoimi odpowiednikami z krajów Europy Północnej tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF), "aby podzielić się ocenami rażących i nieodpowiedzialnych ataków na krytyczną infrastrukturę cywilną". 

W wydanym oświadczeniu napisano, że JEF z całą stanowczością potępiają sabotaż na Morzu Bałtyckim, a podczas rozmowy omówiono reakcje w sferze bezpieczeństwa, w tym zwiększoną obecność na morzu oraz działania wywiadowcze, nadzorcze i rozpoznawcze.

Brytyjska marynarka wysłała fregatę na Morze Północne

W komunikacie poinformowano, że Royal Navy wysłała na Morze Północne fregatę, która będzie współdziałała z norweskimi okrętami w patrolowaniu tego akwenu. 

Reklama

Według dziennika "Daily Telegraph" jest to prawdopodobnie fregata rakietowa typu 23 HMS Somerset, która przed kilkoma dniami brała udział w ćwiczeniach wraz z norweskimi marynarzami w Stavanger.

W niedzielę Wallace poinformował, że Wielka Brytania kupi dwa specjalistyczne okręty patrolowe do zabezpieczania gazociągów oraz podwodnych kabli telekomunikacyjnych, które mogą być narażone na rosyjski atak. Zarówno on, jak i premier Liz Truss jasno zasygnalizowali, że uważają awarię gazociągu Nord Stream za celowy akt sabotażu.

Reklama

Reklama

Reklama