Reklama

Wielka Brytania: Inwazyjna forma paciorkowca zabiła dziewięcioro dzieci

Dziewięcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach z powodu infekcji rzadką inwazyjną formą paciorkowca grupy A, która w tym roku rozprzestrzenia się silniej niż zwykle. Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc.

We wtorek potwierdzono, że infekcja ta była przyczyną śmierci pięcioletniej dziewczynki z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno w Walii.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. 

Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.

Reklama

Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie

Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc

Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, zaś infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków.

Ale GAS może także, w niektórych przypadkach, powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, np. poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca.

Inwazyjna forma paciorkowca grupy A występuje rzadko

Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego - którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - oraz martwicze zapalenie powięzi, która jest infekcją powodującą zniszczenie tkanek i wymagającą operacji. Obie te formy są rzadkie, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Inwazyjna forma paciorkowca grupy A występuje rzadko, ale w tym roku nastąpił wyraźny wzrost przypadków, szczególnie u dzieci poniżej 10 lat. Jak informuje UKHSA, w tym roku odnotowywane są 2,3 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 1 do 4 lat w porównaniu ze średnią 0,5 w latach przed pandemią Covid-19 (2017-19) i 1,1 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 9 lat w porównaniu ze średnią 0,3 w latach 2017-19.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | paciorkowiec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy