Reklama

Wielka Brytania: Inspektorzy OPCW pobiorą nowe próbki nowiczoka

Na prośbę brytyjskiego rządu do Wielkiej Brytanii wrócą inspektorzy z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Ich zadaniem będzie pobranie nowych próbek środka bojowego typu nowiczok, który w lipcu spowodował śmierć kobiety w Amesbury w południowo-zachodniej Anglii.

"W odpowiedzi na wniosek (brytyjskiego rządu - PAP) OPCW powoła zespół pomocy technicznej w celu przeprowadzenia wizyty kontrolnej oraz pobrania dodatkowych próbek" - przekazała OPCW na swojej stronie internetowej.

Zdarzenia w Amesbury

7 lipca 45-letni Charlie Rowley oraz jego partnerka, 44-letnia Dawn Sturgess trafili w stanie krytycznym do szpitala rejonowego w Salisbury z objawami poważnego zatrucia organizmu. 

Początkowo lekarze podejrzewali możliwość zażycia zanieczyszczonych narkotyków, ale po dodatkowych testach potwierdzili, że para zetknęła się z nowiczokiem. Kobieta zmarła 8 lipca w wyniku komplikacji związanych z zatruciem, natomiast mężczyzna został pod koniec lipca wypisany ze szpitala.

Reklama

Praca OPCW

"Podczas swojej wizyty eksperci z OPCW pobiorą więcej próbek, aby poinformować o wynikach swojej pracy (...). Próbki będą analizowane w renomowanych międzynarodowych laboratoriach wyznaczonych przez OPCW" - napisano w oświadczeniu wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych W. Brytanii.

W lipcu rząd W. Brytanii zwrócił się do OPCW o niezależną weryfikację substancji, którą brytyjskie władze rozpoznały jako nowiczok. Na początku marca w mieście Salisbury, położonym ok. 10 km. od Amesbury, próbowano zabić tym środkiem bojowym byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię.

Wielka Brytania oskarżyła o przeprowadzenie ataku na Skripalów Rosję, Kreml jednak zaprzeczył, że miał z tym cokolwiek wspólnego.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Guardian", powołując się na źródła rządowe, poinformował, że brytyjski rząd jest gotowy zwrócić się do Rosji z prośbą o ekstradycję dwóch osób podejrzanych o przeprowadzenie marcowego ataku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama