Reklama

Wielka Brytania: Dozbroją policjantów, ale nie wszystkich

W Wielkiej Brytanii większość policjantów jest nieuzbrojona. Niedawne zamachy w Paryżu sprawiły, że część oficerów dostanie broń. Eksperci sądzą jednak, że nie będzie to trwała zmiana w polityce kraju, który jest „dumny” z nieuzbrojonych służb - donosi AFP.

Widok uzbrojonych policjantów to na ulicach Wielkiej Brytanii widok niezwykły. Tylko 2 tys. funkcjonariuszy, na 32 tys. wszystkich służących w stolicy kraju, nosi przy sobie broń.

- Nasza policja nie jest uzbrojona, a my jesteśmy z tego dumni - powiedział Bernard Hogan-Howe z Metropolitalnej Służby Policyjnej.

Jednym z powodów takiej sytuacji jest stosunkowo niska liczba przestępstw, podczas popełniania których jest potrzebna interwencja z bronią. Eksperci uważają, że zakup broni mógłby sprawić, że dozbroją się także przestępcy.

Reklama

Hogan-Howe wyjaśnił, że w związku z zamachami w Paryżu na ulicach Wielkiej Brytanii przybędzie uzbrojonych policjantów, dodał jednak, że nie będzie radykalnej zmiany i nie wszyscy policjanci broń otrzymają. W tej chwili tacy funkcjonariusz pojawili się w okolicy głównych węzłów komunikacyjnych.

- Biorąc pod uwagę to, że ISIS ma nie tylko ambicje, ale także możliwości, by atakować Europę, musimy się lepiej chronić przed potencjalnym zagrożeniem - powiedziała Margaret Gilmore z think tanku London's Royal United Services Institute.

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy