Reklama

Reklama

Większe sankcje dotyczące Nord Stream 2. Projekt nowego budżetu Pentagonu

Obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych - Senat i Izba Reprezentantów - ustaliły wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.

Opublikowany w czwartek wieczorem czasu lokalnego, liczący ponad cztery tys. stron, projekt ustawy to efekt rozmów między Senatem i Izbą Reprezentantów. Jak donosi Reuters, w tekście znajdują się m.in. zapisy wyrażające poparcie dla utrzymania obecności wojskowej USA w Niemczech i ogranicza możliwość redukcji liczebności stacjonujących tam żołnierzy poniżej 34,5 tys. bez wykonania formalnej oceny skutków takiego działania.

Może to zablokować plan wycofania około 12 tys. z 36 tys. stacjonujących w Niemczech żołnierzy USA. Plan ten był powodem napięć między Waszyngtonem a Berlinem oraz w ramach NATO.

Reklama

"Może się okazać, że będzie poślizg w wysłaniu wojsk do Polski"

Jak powiedział Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura amerykańskiego think tanku German Marshall Fund, może to mieć wpływ na plany wysłania dodatkowej liczby żołnierzy USA do Polski, co w październiku zapowiadał były już szef Pentagonu Mark Esper.

- W teorii nie musi się to przekładać na kwestię umowy o współpracy obronnej Polski i USA, ale w praktyce może się okazać, że będziemy mieć poślizg w wysłaniu dodatkowych wojsk do Polski - uważa Baranowski. Jak dodaje, obie partie w Kongresie są przeciwne wycofaniu żołnierzy USA z Niemiec.

Podobne zapisy dotyczą wycofania części amerykańskich wojsk z Afganistanu. W listopadzie resort obrony USA zapowiadał, że w styczniu do kraju powróci ok. 2 tys. spośród 4,5 tys. żołnierzy wciąż stacjonujących w kraju.

Rozszerzenie sankcji przeciwko Nord Stream 2

Tekst NDAA zawiera również rozszerzenie sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Według ustawy, sankcjami mogą zostać objęte podmioty również pośrednio zaangażowane w projekt, jak np. jego ubezpieczyciele, czy instytucje dokonujące inspekcji i certyfikacji gazociągu. Jednocześnie ustawa umożliwia zwolnienie podmiotów z sankcji, jeżeli będzie to leżało w interesie narodowym USA. Takie same przepisy dotyczą również gazociągu Turkstream, łączącego Rosję i Turcję.

Ustawa mówi również o nałożeniu sankcji na Turcję w związku z jej zakupem rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400.

NDAA przewiduje również, usunięcie pomników oraz nazwisk dowódców Konfederacji z nazw baz i innych obiektów wojskowych. Do zmiany ma dojść w ciągu trzech lat.

Ustawa opiewająca na 740 mld dolarów

Ustawa o budżecie obronnym, w tym roku opiewająca na około 740 mld dolarów, negocjowana jest tradycyjnie co roku przez republikanów i demokratów, a następnie popierana w Kongresie przez parlamentarzystów obu partii. 

Gdyby prezydent USA Donald Trump ją zawetował, to potrzeba większości dwóch trzecich w każdej z izb, by ustawa weszła w życie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje