Reklama

Reklama

Większa władza dla Erdogana? Turcja organizuje referendum

Na wiosnę w Turcji odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzą się, czy chcą zwiększenia uprawnień prezydenta Recepa Erdogana. Turecki rząd twierdzi, że poszerzając prerogatywy prezydenta znacząco uprości się i usprawni sprawowanie władzy w kraju.

W tym celu parlament uchwalił zmiany w konstytucji, wprowadzające system prezydencki zamiast parlamentarnego. Do zatwierdzenia tych zmian potrzebne jest jeszcze referendum.

Zgodnie z zapisami, prezydent będzie sprawował funkcję szefa rządu i będzie mógł powoływać i odwoływać ministrów. Dodatkowo zostanie zlikwidowane stanowisko premiera, a w jego miejsce będzie powoływany jeden albo kilku wiceprezydentów.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem systemu prezydenckiego jest, według tureckich władz to, że w tamtejszym parlamencie deputowani nie mogą porozumieć się w kluczowych dla kraju sprawach.

Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, 3 listopada 2019 roku odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Wybory te mają być przeprowadzane jednocześnie co 5 lat.

Turecki parlament debatował nad zmianami w konstytucji od 9 stycznia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy