Reklama

Reklama

Wiceszef MSZ: Trzech Polaków zatrzymanych na Białorusi jest już na wolności

Trzech obywateli Polski zatrzymanych na Białorusi jest już na wolności - poinformował na Twitterze w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W środę polska placówka dyplomatyczna w Mińsku potwierdzała zatrzymanie trzech obywateli Polski, a w czwartek poinformowano, że są to cztery osoby.

W czwartek PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że dwaj polscy obywatele z karą grzywny wyjdą tego dnia na wolność.

W związku z zatrzymaniem na Białorusi w ciągu ostatnich dni blisko 7 tys. ludzi areszty są przepełnione i mnóstwo ludzi bezskutecznie poszukuje informacji o swoich bliskich.

Wsparcia prawnego udzielają aktywiści centrum praw człowieka Wiasna, a także wolontariusze, którzy w aresztach ręcznie spisują listy zatrzymanych, a następnie umieszczają je w internecie.

Reklama

Bliscy zatrzymanych koordynują swoje poszukiwania za pomocą komunikatorów i sieci społecznościowych.

Wcześniej informowano, że Witold Dobrowolski, jeden z czterech Polaków zaginionych w czasie protestów w Mińsku, wyszedł w czwartek wieczorem na wolność z aresztu w podmińskim Żodzinie. - Zostałem zatrzymany na ulicy w Mińsku 9 sierpnia wieczorem przez OMON - powiedział Dobrowolski. Jak dodał, był bity przez funkcjonariuszy zarówno w trakcie zatrzymania, jak i potem - najprawdopodobniej na posterunku.

Następnie został przewieziony konwojem do aresztu w Żodzinie. Razem z nim, jak powiedział, został zatrzymany drugi Polak, Kacper Sienicki.

Wcześnie PAP ustaliła w polskiej placówce dyplomatycznej w Mińsku, że został też uwolniony inny Polak. Chodzi o mężczyznę, który przyjechał na Białoruś odwiedzić narzeczoną. - Mężczyzna ten został dzisiaj wypuszczony - poinformował rozmówca PAP w wydziale konsularnym ambasady RP w Mińsku. Wcześniej odbył się proces za udział w nielegalnym zgromadzeniu, za co sąd wymierzył mu karę grzywny.

Zatrzymany Polak przyjechał na Białoruś odwiedzić swoją dziewczynę. Jego przyjaciele w Mińsku, z którymi rozmawiała PAP, również potwierdzili, że mężczyzna jest na wolności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy