Reklama

Wiceprzewodniczący KE domaga się wyjaśnień ws. "sytuacji konstytucyjnej" w Polsce

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans skierował list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, w którym domaga się wyjaśnień odnośnie "sytuacji konstytucyjnej" w Polsce oraz zmian regulacji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

List Timmermansa opublikował na Twitterze dziennikarz niemieckiego ARD Rolf-Dieter Krause.

Wiceprzewodniczący KE wyraził zaniepokojenie z powodu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą we wtorek przyjął Sejm. "Oczekuję, że nowelizacja nie wejdzie w życie do czasu wyjaśnienia jej wpływu na funkcjonowanie i niezależność Trybunału Konstytucyjnego" - napisał w liście Timmermans. 

W liście Timmermans powołuje się na wyroki TK wydane 3 i 9 grudnia w sprawie kolejnych nowelizacji ustawy o TK, odnotowując, że od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm "prezydent ma obowiązek przyjąć ślubowanie", a także, że wybór trzech sędziów na te wakaty przez obecny Sejm "nie może być uważany za ważny".

Reklama

"Rządy prawa to jedna z wartości, na której zbudowano UE" - napisał wiceprzewodniczący KE. 

Unijny polityk zaapelował także o ścisłą współpracę z Komisją Wenecką, czyli Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

Odpowiedź Zbigniewa Ziobry

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział PAP, że bardzo szanuje Timmermansa i jest przekonany, że pierwszy wiceprzewodniczący KE został wprowadzony w błąd przez polską opozycję. "Bardzo nad tym ubolewam. Jeśli będę miał możliwość, chętnie porozmawiam z panem komisarzem i wyjaśnię mu, jakie okoliczności towarzyszyły przyjęciu przez polski Sejm ustawy" - podkreślił Ziobro.

Zaznaczył, że chętnie uspokoiłby Timmermansa, że "polska demokracja jest oparta na twardych fundamentach, którym nic nie zagraża". Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego zdaniem zmiany dotyczące Trybunału były konieczne i zostały przeprowadzone "zgodnie z regułami demokratycznymi przez legalnie wybraną większość w polskim Sejmie".    

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | Frans Timmermans

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy