Reklama

Reklama

Wiceminister o odejściu Asada: To się nigdy nie wydarzy

"To się nie wydarzy, nie teraz, nie jutro i nigdy" - powiedział o ewentualnym odejściu prezydenta Syrii Baszara el-Asada wiceminister spraw zagranicznych Faisal Mekdad w środę, w dniu rozpoczęcia trzeciej rundy negocjacji pokojowych ws. wojny domowej w Syrii.

Opozycja musi zrezygnować ze swojego marzenia o rządzie przejściowym, w którym nie byłoby Asada, bo to "nigdy nie zostanie zaakceptowane" - powiedział przedstawiciel MSZ w rozmowie z Associated Press.

"Naszym zdaniem, ten pomysł "upadł, jest nieaktualny i nigdy nie będzie do zaakceptowania. To (propozycja ze strony opozycji o stworzeniu rządu bez Asada - PAP) w rzeczywistości nic innego jak zamach stanu. Ludzie organizują jakąś rebelię i wtedy zdobywają władzę. To nigdy nie wydarzy się w Syrii" - dodał Mekdad.

"Prezydent Baszar el-Asad jest gwarancją istnienia Syrii oraz jedności syryjskiego terytorium i narodu" - argumentował swoje stanowisko wiceminister.

Reklama

Kruchy rozejm

Podczas gdy w konflikcie syryjskim od 27 lutego trwa kruchy rozejm, w Genewie rozpoczęła się trzecia już runda negocjacji ws. zakończenia tej wojny. Porozumienie między reżimem w Damaszku, a syryjskimi rebeliantami i opozycją może być trudne do wypracowania, ponieważ opozycja żąda odejścia prezydenta Asada, natomiast on sam przewiduje sformowanie narodowego rządu jedności, w którego skład wchodziłyby różne siły polityczne, w tym także przedstawiciele obecnych władz.

Wojna domowa w Syrii dotychczas kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy