Reklama

Reklama

​Wenezuela: Powołano komisję do sądzenia "zdrajców ojczyzny"

Złożone ze zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro i całkowicie kontrolowane przez jego rząd Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Wenezueli powołało w czwartek "komisję do zbadania działalności wrogów ojczyzny", którzy rzekomo zabiegają o interwencję obcych wojsk w kraju.

Diosdado Cabello, przewodniczący konstytuanty - nieuznawanej przez wenezuelską opozycję, którą reprezentuje prawomocnie wybrany, ale zmarginalizowany przez Maduro parlament - zapowiedział, że komisja "ustali winnych i wystąpi do organów wymiaru sprawiedliwości o osądzenie i ukaranie zamieszanych w te działania".

Trump rozważa inwazję na Wenezuelę?

Cabello oświadczył, że w tym tygodniu prezydent USA Donald Trump naradzał się ze swymi współpracownikami w sprawie ewentualnej inwazji na Wenezuelę i miał powiedzieć, iż "prawdopodobnie" do niej dojdzie.

"Jednak również oni nie wiedzą, jak się sprawy potoczą (...) i milion razy zaznają smaku klęski, jeśli odważą się postawić stopę na naszej ziemi. (...) Staniemy się dla nich nowym Wietnamem, staniemy się ich zmorą" - dodał przewodniczący konstytuanty.

Reklama

Cabello, występując na sesji zgromadzenia, zwołanej z okazji 207. rocznicy proklamowania niepodległości Wenezueli, dodał, że "szczęśliwie zamiar dokonania inwazji nie został przez Trumpa skonkretyzowany", a stoją za nim "osoby, które mienią się Wenezuelczykami".

Waszyngton zaprzecza

Waszyngton zaprzeczył w czwartek, jakoby administracja Donalda Trumpa miała w ubiegłym roku planować wojskową inwazję na Wenezuelę, ale przyznał, że taka opcja pozostaje na stole jako jeden z wielu sposobów "dopomożenia narodowi wenezuelskiemu w odzyskaniu demokracji".

"Nie było planowania inwazji" - odpowiedział na pytanie agencji EFE rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło, na które powołuje się EFE, podkreśliło, że mimo to USA będą rozważały "wszystkie opcje, jakie są do dyspozycji", w tym wojskową, "aby pomóc narodowi wenezuelskiemu w odzyskaniu demokracji, stabilizacji i pomyślności".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy