Reklama

Wenezuela: Opozycja poprosi Watykan o mediację w sprawie referendum

Henrique Capriles, lider wenezuelskiej opozycji, oświadczył w sobotę, że jeśli wysłannik Watykanu odwiedzi wkrótce jego kraj, zwróci się do niego o mediację w sprawie wyznaczenia terminu referendum celem odwołania prezydenta Nicolasa Maduro.

W wywiadzie dla prywatnej rozgłośni wenezuelskiej Union Radio Capriles, dwukrotny kandydat opozycji w wyborach prezydenckich, zapowiedział, że zaapeluje i wystąpi o mediację w sprawie odwołania Maduro do watykańskiego sekretarza ds. stosunków z państwami Paula Richarda Gallaghera.

Wizyta wysłannika Watykanu

W poniedziałek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin - który świetnie orientuje się w wenezuelskich realiach, ponieważ był tam w latach 2009-2013 nuncjuszem apostolskim - potwierdził, że abp Gallagher złoży w Wenezueli wizytę w związku z uroczystością ordynowania nowego biskupa. Oczekuje się, że nastąpi to wkrótce.

Reklama

Wysłannik Watykanu zamierza przy tej okazji spotkać się z przedstawicielami miejscowych władz kościelnych i świeckich.

Capriles zaprosił abp Gallaghera na demonstrację, która odbędzie się w Caracas. Jej celem będzie wywarcie presji na Krajową Radę Wyborczą, aby przyspieszyła wdrażanie procedury odwoływania prezydenta.

Żądają odwołania prezydenta

Capriles, który jest gubernatorem stanu Miranda, przypomniał, że upłynęło już przeszło 10 dni od przekazania list, na których Wenezuelczycy złożyli 1,8 miliona podpisów pod żądaniem pozbawienia prezydenta Maduro urzędu. Podkreślił, że władza wykonawcza powinna już rozpocząć procedurę weryfikacji tych podpisów, aby przejść do kolejnego etapu prób złożenia Maduro z urzędu, to jest decydującego referendum.

Capriles zwrócił się również do tych pracowników administracji państwowej, którzy opowiedzieli się za referendum odwoławczym, aby nie obawiali się konsekwencji tej decyzji mimo że prezydent zapowiedział zwalnianie ze stanowisk tych spośród nich, którzy opowiedzieli się za jego usunięciem z urzędu.

"Urzędnicy instytucji publicznych mogą być spokojni (...), ponieważ nastąpi zmiana rządu i skoro tak, to nie będzie żadnej listy proskrypcyjnej" - uspokajał Capriles przeciwników Maduro w administracji.

Przemawiając w sobotę w Caracas do zwolenników opozycji ostrzegł on rząd przed społecznymi niepokojami na ogromną skalę. "Wenezuela to bomba, która w każdej chwili może eksplodować" - powiedział Capriles.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy