Reklama

Reklama

Wenecja: Cenne płyty zniszczone

Niedawna powódź w Wenecji poważnie uszkodziła cenne płyty chodnikowe z trachitu na placu Świętego Marka. To kolejna wywołana przez listopadowy żywioł szkoda dodana do wielu innych w mieście. Szacuje się je na ponad 1 mld euro.

Płyty leżące na placu obok bazyliki świętego Marka pochodzą z XVIII wieku i zostały częściowo odrestaurowane pod koniec następnego stulecia.

Obecnie, po rekordowej tzw. acqua alta w połowie listopada, szare płyty są niestabilne, niektóre podniosły się, a inne popękały - podał w sobotę dziennik "La Nuova Venezia". Jak zaznaczył, niektóre elementy płyt zniknęły.

W najbliższym czasie przedstawiony zostanie projekt renowacji zabytkowej nawierzchni. Koszt tych robót to 30 mln euro. Rozważa się też ustawienie barier z pompami, by obniżyć poziom wody regularnie wdzierającej się na plac św. Marka.

Reklama

W sobotę rano poziom przypływu osiągnął 120 cm, zalewając część placu. Na niedzielę zapowiadanych jest 130 centymetrów.

W ubiegłym miesiącu poziom wody sięgnął 187 cm i był najwyższy od ponad pół wieku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy