Reklama

Węgry: Większość obywateli przeciwko kwotom migracyjnym

Większość Węgrów jest przeciwko kwotom podziału migrantów w ramach programu zainicjowanego przez KE, aby pomóc Włochom i Grecji w złagodzeniu skutków napływu imigrantów przez Morze Śródziemne - wynika z badania opublikowanego w piątek przez agencję MTI.

Nastroje Węgrów badał wcześniej w tym miesiącu think tank Szazadveg. Według badania 65 proc. respondentów nie zgadza się na system podziału migrantów między państwa UE. 30 proc. badanych wyraża aprobatę dla tego rozwiązania, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat.

Projekt budowy ogrodzenie zabezpieczającego Węgry przed nadmiernym napływem nielegalnych imigrantów popiera 75 proc. badanych, a 23 proc. nie zgadza się z takim rozwiązaniem. 2 proc. respondentów nie potrafi się odnieść do tego zagadnienia.

Polska za dobrowolnością kwot

Autorzy badania podkreślili, że podobne rezultaty przyniosły inne badania węgierskiej opinii publicznej, które przeprowadzono w ostatnich miesiącach.

Reklama

Think tank Szazadveg zwraca uwagę, że w państwach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) system kwot migracyjnych cieszy się poparciem mniej niż 50 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono na grupie 1 tys. dorosłych osób.

Program rozmieszczenia 160 tys. uchodźców został przyjęty po sporach o to, czy kwoty podziału mają być obowiązkowe, czy też powinien to być program dobrowolny. Za dobrowolnością były kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama