Węgry porozumiały się z KE ws. środków dla rolnictwa. "To historyczna szansa"
Przyjęcie nowego planu dla Wspólnej Polityki Rolnej o wartości 8,4 mld euro to "historyczna szansa" dla kraju - powiedział we wtorek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy. Budapeszt oczekuje, że nowe środki pomogą zwiększyć wydajność węgierskiego rolnictwa o 50 proc. z 10 mld z początku dekady do 15 mld euro w 2030 roku.

Minister odniósł się do poniedziałkowego oświadczenia Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu węgierskiego planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027, co otwiera drogę do wypłaty 8,4 mld euro ze środków wspólnotowych.
- Fundusze unijne wraz ze znacznym wkładem budżetowym zapewnią większą niż kiedykolwiek wcześniej pomoc dla rozwoju obszarów wiejskich, rolników i przetwórców żywności - podkreślił Nagy, który oczekuje również odnowienia zasobów naturalnych i poprawy statusu środowiskowego kraju. - Środki unijne wpłyną też na wydajność i konkurencyjność węgierskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, czyniąc je bardziej odpornymi na kryzysy i wyzwania klimatyczne - dodał.
Wspólna Polityka Rolna UE. Węgry otrzymają 8,4 mld euro
Dotacje mogą zwiększyć wydajność węgierskiego rolnictwa o 50 proc., a eksport może wzrosnąć z 10 mld euro na początku dekady do 15 mld euro w 2030 roku - przewiduje Zsolt Feldman, sekretarz stanu ds. rolnictwa i rozwoju wsi.
Według założeń planu Budapeszt przeznaczy około dwa miliardy euro na zielone programy oraz cele środowiskowe i klimatyczne, podczas gdy 186 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie młodych rolników. Budapeszt ma przeznaczyć 38 proc. środków z budżetu rozwoju obszarów wiejskich na interwencje rolno-środowiskowe, osiem proc. na rozwój rolnictwa ekologicznego i około pięć proc. na ochronę obszarów Natura 2000, które obejmują prawie 163 tys. hektarów.
Łączna wysokość dotacji Wspólnej Polityki Rolnej wynosi 270 mld euro
W uzasadnieniu decyzji Komisja Europejska podała też, że węgierski plan ułatwi rozpoczęcie działalności przez co najmniej 8,8 tys. młodych rolników i nadaje priorytet modernizacji około 7,7 tys. gospodarstw rolnych.
"Nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR), która rozpocznie się 1 stycznia 2023 roku, ma kształtować przejście do zrównoważonego, odpornego i nowoczesnego europejskiego sektora rolnego. W ramach zreformowanej polityki finansowanie będzie bardziej sprawiedliwie rozdzielane między gospodarstwa, z naciskiem na małe i średnie gospodarstwa, a także młodych rolników. Ponadto rolnicy będą wspierani w podejmowaniu innowacji, od rolnictwa precyzyjnego po agroekologiczne metody produkcji" - napisano w poniedziałkowym oświadczeniu KE.
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano na lata 2023-2027 środki w wysokości 270 mld euro.