Reklama

Reklama

Węgry odrzucają wniosek. Chodzi o Finlandię i Szwecję w NATO

Węgierski parlament nie poparł wniosku współprzewodniczącego Patrii Socjalistycznej Bertalana Totha dotyczącego głosowania w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. "Jest to niezrozumiała i nieuzasadniona decyzja" - napisał polityk na Facebooku.

"Posłowie rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP nie poparli wniosku o przeprowadzenie w środę przez parlament debaty i poddanie pod głosowanie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO" - poinformował w mediach społecznościowych współprzewodniczący opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej Bertalan Toth.

Węgry a Szwecja i Finlandia. NATO musi poczekać

"Jest to niezrozumiała i nieuzasadniona decyzja, biorąc pod uwagę, że Finlandia i Szwecja są oddanymi partnerami NATO. Od 1994 roku uczestniczą w programie Partnerstwa dla Pokoju, a także odgrywały i odgrywają aktywną rolę w przeszłych i obecnych operacjach wsparcia pokoju prowadzonych przez NATO, np. w Afganistanie, w Kosowie i Iraku" - dodał węgierski polityk.

Reklama

Rząd Węgier przedłożył parlamentowi wnioski o członkostwo Finlandii i Szwecji już w lipcu, ale nie zostały one jeszcze poddane pod głosowanie przez izbę

Choć wszystkie kraje członkowskie sojuszu poparły akcesję dwóch państw nordyckich podczas szczytu NATO w Madrycie pod koniec czerwca, to do dopełnienia formalności potrzeba jeszcze akceptacji ze strony parlamentów.

Węgry i Turcja na drodze Szwecji i Finlandii do NATO

Węgry są jedynym krajem prócz Turcji, który nie ratyfikował jeszcze protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do sojuszu. 

Jak podał portal Telex.hu, głosowanie w tej sprawie jest w jesiennym porządku obrad węgierskiego parlamentu

Wydział prasowy Zgromadzenia Narodowego nie podał jednak konkretnej daty, w której będzie miało ono miejsce.

Reklama

Reklama

Reklama