Reklama

Reklama

Węgry: Narodowe konsultacje w sprawie sankcji na Rosję

W piątek do milionów obywateli Węgier zostały wysłane formularze w ramach zorganizowanych przez rząd narodowych konsultacji. Tym razem poproszono ich o wyrażenie opinii na temat sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Rosję w związku z wojną w Ukrainie. Węgierskie władze od miesięcy konsekwentnie krytykują unijne sankcje, przede wszystkim w zakresie energii twierdząc, że bardziej uderzają one w Europę niż w Rosję.

Kwestionariusze, które zaczęły być rozsyłane w piątek, składają się z siedmiu pytań z możliwością odpowiedzi "tak" lub "nie". Dotyczą one sankcji na ropę, gaz i węgiel, ewentualnego wprowadzenia sankcji na paliwo jądrowe i projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Paks, a także sankcji ograniczających turystykę. Ostatnie pytanie brzmi: "Czy zgadzasz na sankcje skutkujące wzrostem cen żywności?".

Prócz pytań kwestionariusz zawiera również opisy poruszanych kwestii. "Embargo na ropę doprowadziłoby do poważnych problemów z zaopatrzeniem Węgier i byłoby ogromnym obciążeniem dla gospodarki" - napisano przy pytaniu o sankcje na ropę.

Reklama

Konsultacje odbywają się po raz dwunasty

Przeprowadzenie narodowych konsultacji w sprawie sankcji politycy Fidesz-KDNP zapowiedzieli już w połowie września.

Konsultacje odbywają się już po raz dwunasty. Jest to forma demokracji bezpośredniej, rodzaj nieformalnego referendum, podczas którego obywatele powyżej 16. roku życia odpowiadają - wypełniając formularze rozesłane drogą pocztową lub przez internet - na zadane przez rząd pytania w danej kwestii. Na przykład w 2021 roku przeprowadzono konsultacje w związku z pandemią koronawirusa.

Węgierskie władze krytykują sankcje

Węgierskie władze od miesięcy konsekwentnie krytykują unijne sankcje, przede wszystkim w zakresie energii twierdząc, że bardziej uderzają one w Europę niż w Rosję. Badania opinii publicznej przeprowadzane na Węgrzech w ostatnich tygodniach pokazują, że większość społeczeństwa jest przeciwna sankcjom nakładanym na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę.

Kwestionariusze z odpowiedziami można odsyłać do 9 grudnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy