Reklama

Reklama

Węgry: Liczący kilka tysięcy lat nóż w szafie

Nóż celtycki liczący kilka tysięcy lat znalazła w szafie u pewnego mężczyzny mieszkającego w mieście Szolnok policja węgierska – poinformowano w środę na stronie internetowej policji.

Wykonany z żelaza nóż o długości 50 cm został znaleziony w szafie z ubraniami. Nie jest jasne, kiedy i gdzie na niego natrafiono, ale przypuszczalnie było to podczas prac ziemnych.

Według specjalistów zabytek pochodzi z III-I wieku p.n.e. i prawdopodobnie był złożony w grobie celtyckim.

Mężczyzna, u którego znaleziono nóż, powiedział, że kupił go od znajomego, który z kolei utrzymywał, że wypatrzył nóż na targu. Przeciwko obu mężczyznom wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem przywłaszczenia sobie mienia.

Reklama

Narodowe Biuro Śledcze Policji podkreśliło, że nieprzekazanie państwu przedmiotu będącego dobrem kultury lub znaleziska archeologicznego jest przestępstwem. W razie jego znalezienia należy skontaktować się z najbliższym muzeum lub z policją.

Celtowie pojawili się na obecnym terytorium Węgier w V-IV wieku p.n.e. W I wieku p.n.e. zaczęli zakładać większe osiedla obronne (oppida) i bić pieniądze. Ślady ich obecności można znaleźć w różnych częściach Węgier. Celtów wyparli z obszaru Węgier Rzymianie i Dakowie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje