Reklama

Reklama

We Francji powstaje nowa prawicowa partia

"Nous France", czyli "My Francja" - tak nazywa się nowe prawicowe ugrupowanie we Francji. Założył je Xavier Bertrand, popularny polityk partii Republikanie i szef regionu Hauts-de-France na północy Francji.

Oficjalna inauguracja partii zaplanowane jest na 1 października.

"Tylko prawica i centrum są siłami politycznymi, które jutro będą w stanie ucieleśnić republikańską alternatywę (...) i nie dopuścić do władzy w 2027 roku Frontu Narodowego lub Francji Nieujarzmionej" - napisał Xavier Bertrand na stronach internetowych nowego ugrupowania.

Dawny Front Narodowy, a obecnie - Zjednoczenie Narodowe, to skrajnie prawicowa partia Marine Le Pen. Francja Nieujarzmiona to z kolei ugrupowanie skrajnie lewicowe, na czele którego stoi Jean-Luc Melenchon.

Reklama

Chciał zbliżenia z Rosją

Xavier Bertrand, były kandydat na prezydenta w niedawnych wyborach, zapowiada, że jego partia zaangażuje się w debatę społeczną i rozpocznie rozmowy z "przedsiębiorcami, młodzieżą, mieszkańcami miast, pracownikami, robotnikami", ale nie przedstawia na razie nawet zarysu programu politycznego swego ruchu.

Ma on być przedmiotem debaty podczas oficjalnej inauguracji partii, która odbędzie się w Saint-Quentin w regionie Hauts-de-France.

Pod koniec 2021 roku, podczas kampanii poprzedzającej niedawne wybory prezydenckie, Bertrand oskarżył UE o prowadzenie "zimnej wojny" z Rosją i zaproponował jej zakończenie, zbliżenie z Moskwą i rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy